Od Starożytności po XXI wiek – pierścionki zaręczynowe

Od Starożytności po XXI wiek – pierścionki zaręczynowe

Dowiedz się więcej o pierścionkach zaręczynowych Kraków

Gdy odnajdziesz partnerkę, z którą zechcesz spędzić całe życie, w końcu podejmiesz decyzję o ślubie. Wpierw jednak ma miejsce ta wyczekiwany przez większość kobiet moment – oświadczyny, na które musisz kupić pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – nie zawsze złoto i kamienie szlachetne

Obdarowanie kobiety pierścieniem to niesłychanie stary obyczaj, sięgający prawdopodobnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki są w kształcie koła, które symbolizuje wieczność. Zgodnie z tradycją nosi się je na czwartym palcu lewej dłoni, nazywanym zresztą “palcem obrączkowym”, co wynika z wiary, że od owego palca prowadzi “vena amoris”, to znaczy żyła wiodąca prosto do serca. Powszechnie uważa się, że rytuał wręczania pierścionków zaręczynowych na Stary Kontynent przywieźli Grecy. Początkowo sporządzano je z łodyg trzciny, ze skóry, a nawet kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie użyli do ich wyrobu metali, przede wszystkim żelaza. Kosztownymi pierścieniami ze srebra czy złota obdarowywano jedynie wówczas, kiedy mężczyźni chcieli pokazać swoje pełne zaufanie do partnerki. Współcześnie pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy z platyną, drogimi kamieniami oraz złotem, jednakże materiały te faktycznie szeroko wykorzystuje się do ich wytwarzania zaledwie od kilku stuleci, przy czym znaczący wzrost ich powodzenia daje się odnotować w poprzednim wieku.

Pierścionki zaręczynowe – czy ich cena ma znaczenie?

Rzecz jasna, idealna biżuteria na zaręczyny to platynowy pierścień ze sporym brylantem, jednak potencjał swobodnego dobierania przeróżnych kamieni i metali jest szeroki. Oprócz diamentów stosuje się topaz, rubin czy szafir. Niektórzy wybierają tańsze metale, jak stal damasceńską, srebro, tytan, a nawet drewno, niemniej jednak ciągle na rynku przeważają pierścionki wytworzone z platyny i rozmaitych rodzajów złota (żółtego, białego i różowego).
Ile powinien być warty pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n funkcjonowało pogląd, iż mężczyzna ma obowiązek wydać na niego przynajmniej 2 miesięczne pensje. Koszt zakupu zależny jest od kilku elementów: użytego kamienia, liczby karatów, wzoru czy surowca, wobec tego każdy znajdzie piękny, niepowtarzalny pierścionek w określonym budżecie. Pamiętajmy jednak, że pierścionek zaręczynowy ma być w pierwszej kolejności symbolem miłości i zaangażowania, dlatego jego wartość ma drugoplanowe znaczenie. Istotne jest to, czy spodoba się naszej wybrance.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]