Silniki DC – znajdziesz je w wielkim przemyśle i w urządzeniach domowych

Silniki DC – znajdziesz je w wielkim przemyśle i w urządzeniach domowych

Skieruj się tutaj, aby zamówić silnik prądu stałego.

Wiele maszyn, które użytkujemy każdego dnia i bez których życie byłoby trudniejsze, aby działać stosuje silniki na prąd stały. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, małe lub duże, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, tymczasem przeciętny człowiek zwykle nie ma świadomości tego, jak są one zbudowane ani jak pracują te urządzenia.

Co należy wiedzieć o silnikach elektrycznych prądu stałego?

Rolą silników DC jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa wskazuje, że zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki istnieją od nieomal 200 lat i są wspólnym zasługą grupy osób. Do ich opracowania, późniejszych modyfikacji i w efekcie ich wprowadzenia do szerokiego użycia w różnorodnego typu urządzeniach, przyczyniły się wynalazki i badania znanych inżynierów połowy XIX w., jak między innymi Gaston Planté, Michael Faraday oraz Thomas Davenport. Silniki na prąd stały złożone są ze komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, rotora, nieruchomego stojana oraz szczotek. Współcześnie powszechnie stosowane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które z uwagi na brak tego często ulegającego awarii elementu, są uważane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są generalnie cenione za bezgłośne działanie, jak równieżdużą niezawodność.

Gdzie stosuje się silniki DC?

Teza, że silniki DC są stosowane praktycznie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli posiadasz odtwarzacz DVD bądź korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki DC są modułem pociągów oraz samochodów sterowanych na odległość, czyli gadżetów, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie kupimy także naszym córkom i synom. Takie silniki wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych gałęziach przemysłu, między innymi wydobywczej, budowlanej czy produkcyjnej. W przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne staną się powszedniością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, bo napędzają popularne segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Silniczki DC wykorzystują również miłośnicy elektroniki do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych modeli z zakresu robotyki i mechaniki.

Chociaż silniki DC o niewielkiej mocy bez trudu można nabyć w sklepach hobbystycznych czy z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego użytkowania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących specjalistyczne rozwiązania od uznanych marek.

Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]