Zadania węzła optycznego

Zadania węzła optycznego

Chcesz zamówić węzeł optyczny? Skieruj się tu.

Dzisiejsze instalacji komputerowe prawie za każdym razem tworzy się z zastosowaniem kabli światłowodowych. Jest to zasługą niepowtarzalnych cech światłowodu – prędkości przekazu informacji oraz nieznacznych zniekształceń. Jak wiemy, sieci tego typu nie mogłyby działać bez właściwych elementów umożliwiających przekaz danych i późniejsze dekodowanie. Aby zamontować taką instalację potrzebne są takie podzespoły jak nadajniki optyczne czy multiswitche, jak również węzły optyczne. Te ostatnie są najważniejsze dla funkcjonowania każdej sieci – umożliwiają wszak zmianę sygnału optycznego na tradycyjny i tym samym dostarczenie usług krańcowym abonentom. Jak więc działają? Jakie zalety powinien posiadać odpowiedni węzeł optyczny?

W jaki sposób funkcjonuje węzeł optyczny?

Jak przed momentem napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał światłowodowy, by emitować sygnał elektryczny. Warto jednak nadmienić, że jego funkcjonalność nie sprowadza się wyłącznie do tego, ponieważ węzeł optyczny może oprócz tego działać w przeciwną stronę. Pasmo, na jakim najczęściej funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku megaherców do nawet jednego gigaherca. Dla poprawnego funkcjonowania węzła optycznego niezbędna jest również odpowiednia obudowa, zabezpieczająca delikatne elementy w środku węzła przed kurzem, wodą oraz innymi zagrożeniami – zwykle wykonana z metalu.

Jaki węzeł optyczny wybrać?

O tym, czy konkretny węzeł optyczny jest odpowiedni, świadczą określone parametry. Najważniejsze jest pasmo działania węzła oraz poziom sygnału – od tego zależna jest bowiem ilość końcowych abonentów, do których dotrze sygnał. Poza tym warto sprawdzić pobór energii – w dużej mierze wpływa to na koszty użytkowania węzła optycznego. Chcąc uniknąć problemów przy naprawach sieci, warto także zwrócić uwagę na sposób konfiguracji urządzenia – najlepiej, jeśli pozwala na wygodną korekcję wartości parametrów.

Nasza lokalizacja:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]