Kadry z powietrza niewątpliwie ozdabiają każdą produkcję filmową. Nieważne, czy rejestrowana jest siatka ulic miast, tereny nad jeziorami lub rzekami czy też terytoria leśne, z lotu ptaka wyglądają zazwyczaj znacznie bardziej efektownie niż z poziomu gruntu. Nie dziwi zatem to, iż filmowanie z powietrza jest chętnie stosowane przez twórców rozmaitych obrazów filmowych – zarówno tych artystycznych, jak i komercyjnych. Jeszcze niedawno ich nagranie było bardzo drogie i uciążliwe – wiązało się z skorzystaniem ze stosownego ekwipunku oraz potrzebą wypożyczenia samolotu bądź helikoptera. Obecnie jednakże filmowanie z powietrza jest znacznie mniej kosztowne i dość proste pod kątem logistyki – używa się w tym celu drona. Co powinniśmy wiedzieć poszukując profesjonalisty, który zrealizuje dla nas takie filmy? Kiedy warto zdecydować się na takie filmy?
Co zareklamujesz przy użyciu filmowania z powietrza?
Filmowanie z powietrza to technika, którą pomyślnie używa się w rozmaitych projektach marketingowych. Rewelacyjnie sprawdza się w filmach promocyjnych. Bez znaczenia jest to, czy idzie o krótkie spoty, czy może rozbudowane, kilkunastominutowe produkcje. Zdjęcia z lotu ptaka mogą uzupełniać klipu albo też stanowić jego większość (a w licznych przypadkach nawet jego całość). Filmy zawierające takie zdjęcia można użyć do promowania rozmaitych sektorów biznesu – zarówno niedużych inicjatyw, jak i ogromnych przedsięwzięć. Znakomicie zdają egzamin także w promowaniu aktywności samorządów (przede wszystkim, jeśli idzie o reklamy adresowane do turystów oraz informujące o rozbudowie infrastruktury) czy instytucji zajmujących się ochroną środowiska. Filmowanie z drona to też najlepsza metoda na to, żeby przedstawić skalę i stopień zaawansowania różnych inwestycji – np. drogowych, budowlanych bądź przemysłowych.
Filmowanie z powietrza – jak znaleźć specjalistę obsługującego drona?
To, jak będą prezentować się spoty zawierające zdjęcia sfilmowane z drona jest zależne w dużej mierze od zdolności operatora sprzętu. Wiele informacji w temacie jego kwalifikacji oraz jakości drona i wykorzystanego w nim obiektywu, przekażą nam klipy, które ta firma do tej pory zrealizowała – na ogół mamy możliwość obejrzeć je online. Kierujący urządzeniem rejestrującym musi dysponować też świadectwem kwalifikacji operatora drona (UAVO), poświadczający jego umiejętności i pozwalającym na legalne prowadzenie lotów komercyjnych w zasięgu wzroku (VLOS) oraz poza zasięgiem wzroku (BVLOS).