Faktura ustrukturyzowana – koniec z błędnym odczytywaniem danych

Faktura ustrukturyzowana – koniec z błędnym odczytywaniem danych

Na flobo.io odnajdziesz więcej szczegółów o fakturach ustrukturyzowanych.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w październiku 2021 r., jednak finalnie właścicielom przedsiębiorstw na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać do 2022 r. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, zaczynając od roku 2023 będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – atuty tego rozwiązania

Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie sformułowaną strukturę informacji zapisanych z zastosowaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania generalnie mało co mówi osobie, która nie wie jak go odczytać, lecz dla odpowiedniego programu do rozliczania oraz wystawiania faktur ten dokument będzie absolutnie zrozumiały. Fakt, iż faktury otrzymują ujednoliconą strukturę sprawia, że obojętnie jaki program do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to znamienny krok naprzód głównie dla biur rachunkowych, które dotychczas nagminnie mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania w aplikacji księgowej informacji z faktur dostarczanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej albo pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane kompletnie wykluczają możliwość błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgową, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – przedsiębiorcy wiele na nim zyskają

Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić lub odebrać fakturę ustrukturyzowaną poprzez Krajowy System e-Faktur udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność zyskują m.in. większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, że nie zgubią faktury (KSeF przechowuje dane o nich przez 10 lat), nie są zobowiązani przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i szybciej odbiorą zwrot VAT. Natomiast Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który umożliwia silniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli w większym stopniu zapobiega wykroczeniom w sferze podatku od towarów i usług, dochodowego i akcyzowego. Co istotne, obowiązek stosowania KSeF nie przekreśla możliwości używania zewnętrznego oprogramowania do księgowania, jednakże musi ono zostać zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]