Srebrne monety bulionowe a monety kolekcjonerskie – co kupić?

Srebrne monety bulionowe a monety kolekcjonerskie – co kupić?

Więcej informacji o srebrze bulionowym.

Monety bulionowe, nazywane także monetami lokacyjnymi, to kolejna opcja dla osób pragnących inwestować swoje pieniądze w metale szlachetne. Niewątpliwie najpopularniejszym kruszcem także w tym typie inwestycji jest złoto, niemniej jednak w ostatniej dekadzie coraz więcej krajów zaczęło wypuszczać srebrne monety bulionowe, które błyskawicznie zyskały sobie zagorzałych zwolenników, w szczególności wśród inwestorów z niezbyt zasobnym portfelem.

Monety kolekcjonerskie czy srebrne monety bulionowe – co jest lepszą inwestycją?

Nie skłamiemy, jeśli stwierdzimy, że srebrne monety bulionowe są praktycznie nowością inwestycyjną. Bite są przez mennice kilku państw, na dodatek raptem od lat 80-tych ubiegłego wieku (pojawiły się w pierwszej kolejności w Meksyku, w Kanadzie oraz w Chinach). Choć znane są inwestorom już od prawie pół wieku, ich oferta nie jest jeszcze tak obszerna jak pokrewnych monet ze złota. Srebrne monety bulionowe są jednak dobrą opcją dla osób pragnących zdywersyfikować swoje środki finansowe, a które obawiają inwestycji w odpowiednio droższe monety kolekcjonerskie ze srebra lub których nie stać na inwestycje w złoto czy też platynę. Czemu monety bulionowe uważa się za stabilniejszą inwestycję aniżeli monety kolekcjonerskie z tego samego metalu szlachetnego? Koszt zakupu monet kolekcjonerskich w momencie wprowadzeniu na rynek zawsze zdecydowanie przewyższa cenę kruszcu, z którego powstały. Wpływa na to głównie całkowity koszt wybicia numizmatu (tj. opracowanie przez artystę unikalnego wzoru i przygotowanie stosownych matryc). Nie bez znaczenia jest też to, że monety kolekcjonerskie sprzedawane są w ograniczanej ilości, co z marszu potęguje na nie popyt. Nie oznacza to aczkolwiek, że z biegiem lat ich wartość będzie powoli wzrastać! Trzeba mieć świadomość, że tak jak jakikolwiek okaz kolekcjonerski, monety takie są warte tyle, za ile chce je kupić potencjalny nabywca. Z kolei srebrne monety bulionowe pozbawione są wymiaru kolekcjonerskiego (ich wizerunek odświeżany jest niezwykle rzadko, a przy tym nie posiadają określonego rocznego nakładu), dlatego ich wartość ściśle powiązana jest z aktualną wartością srebra.

Jaki jest typowy nominał srebrnych monet bulionowych?

Srebro jest najtańszym metalem inwestycyjnym, w związku z tym monety lokacyjne z tego kruszcu sporadycznie wybijane są w nominale mniejszym niż 1 oz (uncja trojańska), czyli w systemie metrycznym 31,1 g. I chociaż nominał 1 uncji oraz próba srebra .999 to zasadniczo norma dla tych monet, u resellerów zamówimy także monety o ciężarze 3 oz, 5 oz czy 500 g. W rodzimych sklepach oferujących srebro inwestycyjne bez problemu kupimy popularne na całym globie kanadyjskie Liście Klonowe, południowoafrykańskie Krugerrandy oraz Wiedeńskich Filharmoników z Austrii o niestandardowym nominale 1,5 euro.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]