Szukasz nowych opcji inwestycji? Rozważ złote monety bulionowe

Szukasz nowych opcji inwestycji? Rozważ złote monety bulionowe

Więcej informacji o monetach inwestycyjnych.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mają do wyboru kilka sposobów: zbierać biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek działających na rynku metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem. Kolejną opcją jest kupno złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w formie sztabek i monet bulionowych.

Co określa rzeczywistą cenę złotych monet bulionowych?

Monety ze złota kojarzą się zwykle z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, zwane też lokacyjnymi, czy to ze złota czy z innych kruszców, odróżniają się od nich pod wieloma względami. Przede wszystkim monety bulionowe są bite celem lokowania w nich środków finansowych, w związku z tym ich nakład niezależnie od roku nie jest limitowany, a poniekąd regulowany przez popyt na rynku. Monety bulionowe nie są bite w kolekcjach tematycznych bądź w nawiązaniu do istotnych rocznic, skutkiem tego ich awers czy rewers niesłychanie z rzadka ulega zmianie. Z reguły złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie tylko rocznikiem wybicia. Znamienne jest to, iż część monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału ustalonego w walucie, a ich aktualną wartość determinuje próba oraz ciężar wykorzystanego do ich bicia metalu szlachetnego. Plusem monet bulionowych jest to, że są popularne w każdym zakątku świata, a ich odsprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Nominały złotych monet bulionowych

Najpopularniejsze wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jakkolwiek mennice wypuszczają dodatkowo monety o nominale 1/10 czy 1/2 uncji złota. Warto wiedzieć, iż monety bulionowe emitowane są przeważnie ze złota najwyższej próby, a więc .9999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle czy też południowoafrykański Krugerrand emitowane są ze złota próby .9167. Gdy monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu wzmocnienie monety i w rezultacie zredukowanie ryzyka jej zarysowania. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są znakowane informuje o wadze czystego kruszcu wykorzystanego do ich wybicia.

W asortymencie polskich brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez problemu natrafią na najpopularniejsze z nich, między innymi wymienione powyżej Krugerrandy, australijskiego Kangura czy chińską Pandę.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]