Osuszanie ścian – zminimalizuj skutki wilgoci

Osuszanie ścian – zminimalizuj skutki wilgoci

Zawilgocone ściany to problem, który dotyka nie tylko właścicieli starych obiektów. W nich rzecz jasna bywa on najbardziej poważny, jednak objawia się też w młodszych obiektach, gdzie bywa wynikiem uszkodzonej lub nieodpowiednio zamontowanej izolacji. Nie musimy chyba tłumaczyć, iż wilgoć wewnątrz ścian to duże niebezpieczeństwo dla domu – może powodować wyziębienie ścian, a w skrajnych sytuacjach potrafi nawet owocować ich zawaleniem. Z tego powodu kiedy zaistniały przyczyny, by myśleć, iż dane ściany są zawilgocone, należy rozpocząć właściwe działania oraz powierzyć specjalistom ich osuszenie. Na czym opiera się więc osuszanie ścian? Jakie metody są dziś najczęściej wykorzystywane przez specjalistów?

Na czym polega osuszanie ścian?

Przed osuszaniem ścian warto zlecić badania, które powiedzą nam, czy mury rzeczywiście są mokre. Polegają one na pobraniu kilku próbek ściany i przetestowaniu ich w laboratorium. Jeżeli wilgotność ścian wynosi do 5%, osuszanie ścian nie okaże się niezbędne. Gdy z kolei będzie większe, powinniśmy niedługo przeprowadzić następne badania. Poziom wilgoci wyższy od dziesięciu procent jest natomiast przyczyną, aby jak najszybciej wykonać osuszanie ścian – może wszak stać się przyczyną sporych problemów.

Osuszanie ścian – techniki

Najchętniej stosowaną techniką osuszania ścian jest, jak łatwo się domyślić, użycie nagrzewnic. Technika ta posiada mnóstwo plusów, ale posiada również wady – okazuje się dość mało wydajna przy wyższych zawilgoceniu wymaga odpowiedniego przygotowania pomieszczenia. Dlatego coraz częściej stosuje się inne techniki – osuszanie ścian za pomocą osuszaczy, mikrofal oraz prądu elektrycznego. Charakteryzują się one sporą efektywnością oraz dość niskimi cenami, a to szczególnie istotne okaże się w razie sporych budynków lub tych z bardzo mokrymi murami.