Badania operatorów – co to takiego?

Badania operatorów – co to takiego?

Badania operatorów Bielsko - usługi dostosowane do Twoich potrzeb.

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się z długą i bardzo wnikliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który zamierza zgłębić nasze rodzinne relacje. Tymczasem okazuje się, że takie badania znajdują też zastosowanie między innymi w czasie określania zdolności do pracy osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: jakich testów należy się spodziewać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie różnią się bardzo od tych, jakie zobowiązani są przejść zawodowi kierowcy. W związku z tym obejmują dokładny wywiad zbierany przez psychologa, testy osobowościowe i temperamentalne, testy inteligencji oraz testy aparaturowe. Z całą pewnością testów nie trzeba się obawiać. Do ich wypełnienia należy podejść otwarcie. Liczy się dokładność oraz szczerość zaznaczanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w przypadku osób zamierzających pracować jako operator maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji zainteresowanego. Poznając ją zyskujemy wiedzę, czy poddana badaniom osoba będzie umiała w dość szybki sposób reagować na nieoczekiwanie występujące w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają także zdolność do widzenia przestrzennego, koncentracji uwagi i oceny prędkości obiektów będących w ruchu. Wszystko to ma w wypadku operatorów wózków, dźwigów i innych urządzeń ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto je przeprowadza?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może wykonać jedynie psycholog, któremu udało się zdobyć uprawnienia psychologa transportu, do czego niezbędne jest odbycie uzupełniających studiów podyplomowych. Trzeba pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Należy tego pilnować, inaczej można stracić prawo do wykonywania zawodu. Przestrzegający przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy osobę, która nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]