Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Badania psychologiczne kierowców – dla kogo są obowiązkowe?

Więcej informacji o badaniach psychologicznych kierowców Bielsko.

Na bezpieczeństwo na drogach w największym stopniu rzutują umiejętności obsługujących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji ważne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu przedstawiciele tych profesji w myśl prawa muszą we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Zasady badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Przybierają one postać konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w skrajnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na odpowiednich maszynach, w czasie których badana jest podzielność koncentracji, zdolność szybkiej reakcji, percepcja szybkości czy widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich efekty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę zwiększyć. W jaki sposób? W internecie dostępne są liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]