Badania wysokościowe i ich rola w określaniu przydatności do pracy

Badania wysokościowe i ich rola w określaniu przydatności do pracy

Potrzebujesz zamówić badania wysokościowe Bielsko Biała? Skieruj się w to miejsce.

Psycholog to osoba, o której mnóstwo osób nie ma za dobrego zdania. Wielu z nas sądzi, że zajmuje się wyłącznie odkrywaniem relacji prowadzonych pacjentów z innymi ludźmi. Tymczasem okazuje się, że wiedza psychologa stanowi ogromną pomoc przy ocenianiu predyspozycji do wykonywania pewnych zawodów. I tak, badania psychologiczne wykonywane są między innymi w przypadku osób zamierzających pracować na wysokościach.

Badania wysokościowe: o co w nich chodzi?

Badania wysokościowe w zasadzie wcale nie różnią się od tych, jakie przechodzą osoby zamierzające pracować jako kierowcy zawodowi. Podstawę stanowią testy inteligencji, temperamentu, osobowościowe. Ich istotnym rozszerzeniem są testy aparaturowe, które pozwalają ocenić na przykład szybkość reakcji i zdolność do koncentracji uwagi. Stawiając na testy aparaturowe jesteśmy w stanie określić czy badana osoba w dość szybki sposób zareaguje na to, co będzie miało miejsce podczas pracy. Do przeprowadzania tych testów psycholog stosuje takie urządzenia, jak aparat krzyżowy, stereometr oraz wirometr. To proste urządzenia, które dostarczają szeregu informacji na temat osoby poddawanej badaniu. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa zawsze obejmują także wywiad psychologiczny. W trakcie wywiadu osoba badana powinna być z psychologiem w stu procentach szczera. Podawanie nieprawdziwych informacji nikomu nie pomoże.

Badania wysokościowe – kto je wykonuje?

Nie każdy psycholog może podjąć się wykonania badań wysokościowych. Upoważnionymi do ich przeprowadzania są ci specjaliści, którzy ukończyli studia podyplomowe na kierunku psychologia transportu. Posiadają oni zarówno umiejętności, jak i wiedzę do przeprowadzania tego rodzaju badań. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania. Trzeba tylko pamiętać o zabraniu na badanie okularów, jeżeli o konieczności ich noszenia zdecydował okulista.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]