Kto powinien przejść badania wysokościowe?

Kto powinien przejść badania wysokościowe?

Dowiedz się, kto oferuje badania wysokościowe Bielsko.

Wielu z nas działania na wysokości kojarzy przede wszystkim z myciem okien w wysokościowcach czy opieką nad kominami. Według uchwalonych w Polsce regulacji są to zaś wszelkie zadania wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, gdy działania odbywają się minimum 3 metry nad ziemią, konieczne jest natomiast zaliczenie lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc się one opierają? W jakich przychodniach są wykonywane? Jakie choroby powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – gdzie się wybrać?

Badania wysokościowe można wykonać odwiedzając placówkę medycyny pracy, w której otrzymamy dokumenty kierujące na badania lekarskie. Po ich zakończeniu – jeśli oczywiście wyniki będą pozytywne – otrzymamy orzeczenie pozwalające na pracę na wysokościach. Bywa też, że na przeprowadzenie badań lekarskich nie ma dużo czasu – w takich wypadkach najlepiej zrobimy udając się sami do okulisty, laryngologa i neurologa celem przeprowadzenia badań, zaś następnie składając je w placówce medycyny pracy, jakkolwiek najrozsądniej zgłosić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Przez jakie schorzenia nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe muszą wykryć schorzenia, które sprawiają, że praca na wysokościach staje się niebezpieczna. Do kluczowych tego typu chorób należą w szczególności epilepsja oraz zaburzenia równowagi, wady oczu (a dokładnie – potrzeba stosowania okularów (choć można to wyeliminować stosując soczewki kontaktowe), jak również zez. Lekarz powinien poza tym odmówić wystawienia orzeczenia, jeżeli chorujemy na nieuregulowaną cukrzycę lub zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy wykonywać co 3 lata, natomiast osoby które ukończyły 50 lat – co roku.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]