Popiersia i rzeźby z brązu – zamów je dla siebie

Popiersia i rzeźby z brązu – zamów je dla siebie

Jedną z pierwotnych metod aktywności artystycznej jest rzeźba. Pierwsze jej formy obecne były już tysiące lat temu i nieustannie są obecne w przeróżnych sferach naszego życia. Widzimy je z reguły tam, gdzie dążymy do kontaktu ze sztuką – w galeriach, w kościołach i w muzeach, ale również w przestrzeni publicznej: na ulicach i rynkach, w budynkach firm, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w naszym życiu jest na tyle znaczne, że nie całkiem uzmysławiamy sobie, iż dzieła wychodzące spod dłoni rzeźbiarzy napotykamy właściwie na co dzień. W tym artykule podamy parę przykładów świadczących o powyższym.

Odlewy artystyczne w miejscach użyteczności publicznej

Dzieła rzeźbiarzy, nawet jeśli prezentują sobą ogromne atuty artystyczne i estetyczne, częstokroć bywają przez publiczność traktowane jako norma – na terenach publicznych (choć nie tylko) są bowiem spotykane wręcz na każdym kroku. Liczne pomniki, a także rzeźby stawiane na ulicach, w parkach bądź w przydomowych ogrodach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości miejscowości. Poza tym niejednokrotnie można je zobaczyć także w wielu budynkach. Są ozdobą m.in. w biurach, szkołach czy innych gmachach użyteczności publicznej

Rzeźby z metalu. Kto je wykonana?

Podane wyżej przykłady dotyczą najczęściej dużych, nieruchomych prac. Ale jest to mniejsza część wszystkich rzeźb, z którymi mamy kontakt w naszym codziennym życiu. Natomiast istotna większość z nich to mniejsze prace, przeznaczone raczej do prywatnego użytku – na przykład medale, popiersia wykonywane na zlecenie czy nagrody na laureatów konkursów. Inicjatorzy różnego rodzaju zawodów sportowych lub gal mają dość łatwe zadanie, bowiem nabycie rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych metali) nie jest wysokim wydatkiem, a ich przygotowanie wystarczy po prostu powierzyć profesjonalnemu rzeźbiarzowi.