Psychologiczne i psychotechniczne badania operatorów maszyn

Psychologiczne i psychotechniczne badania operatorów maszyn

Kiedy mowa o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Konieczność ich wykonania taki regulacje nakładają też na operatorów koparek, dźwigów, wózków i podobnych urządzeń. Dlaczego zachodzi taka konieczność i na czym badania tego rodzaju polegają?

Dlaczego badania operatorów są niezbędne?

Prawo szczegółowo określa, jakie grupy zawodowe muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna jest istotna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Ponadto, jeśli chodzi o warunki, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i to powoduje, że przeprowadzanie tego rodzaju testów jest wymagane.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Sprawdza się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie zmierzchowe, a ponadto poziom koncentracji, prędkość reakcji oraz zdolność oceny odległości. Istotna jest też przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe twierdząco lub przecząco, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie trwają one dłużej niż trzydzieści minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo testy zachowują ważność, to jest to uzależnione głównie od wieku osoby, której dotyczą. Najczęściej są to trzy-cztery lata, zaś dla osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – jeden-dwa lata.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]