W jakim celu wykonuje się badania wysokościowe

W jakim celu wykonuje się badania wysokościowe

Kliknij tutaj, aby zlecić badania wysokościowe Bielsko Biała.

Praca na wysokościach uważana jest za zajęcie wiążące się z podwyższonym ryzykiem. Żeby wykluczyć występowanie niebezpiecznych sytuacji, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność wykonywania szczegółowych testów sprawdzających czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak przebiegają tego typu badania? Przez ile czasu zachowują ważność?

Badania wysokościowe – wykluczenie padaczki, krótkowzroczności lub problemów z błędnikiem

Definicję pracy na wysokości określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według tego aktu prawnego uznajemy za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się co najmniej jeden metr nad poziomem ziemi. Do grupy pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na konstrukcjach budowlanych, rusztowaniach, kominach itd. Specjalistyczne testy sprawdzają czy kandydat nie ma problemów ze wzrokiem bądź innych przeciwwskazań mogących niekorzystnie oddziaływać na bezpieczeństwo pracy. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z trzech etapów – badania laryngologicznego, okulistycznego oraz neurologicznego. Specjalista bada pacjenta w kierunku chorób błędnika, wad wzroku lub epilepsji. Uzupełnieniem jest standardowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie przeciwwskazania eliminują kandydatów?

Badania do pracy na wysokości są ważne przez 2-3 lata. Osoby, które skończyły 50 lat muszą poddawać się im regularnie co roku. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest niedowidzenie, wada wzroku, a także schorzenia neurologiczne i schorzenia narządów ruchu. Warto wspomnieć, że przeciwwskazaniem nie jest noszenie szkieł kontaktowych, chyba że czynności wykonywane będą w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystko – przedstawiciele niektórych zawodów, oprócz wspomnianych wyżej badań, muszą przejść również testy psychologiczne. Poddawani są im m.in. operatorzy żurawi samojezdnych, ciężkich maszyn budowlanych czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]