Kliknij tutaj jeżeli jesteś zainteresowany bólem kręgosłupa piersiowego
Powracający ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub między łopatkami powoli staje się normalnością dla dużej części społeczeństwa. Dziś nie jest to już przypadłość, z którą mierzą się jedynie starsi ludzie. Mała aktywność fizyczna powiązana z siedzącą pracą sprawia, iż bólu tego rodzaju doznają coraz to młodsze osoby.
Źródło bólu pleców
Ból kręgosłupa może mieć dużo źródeł. Jego pojawienie się przykładowo w odcinku piersiowym nierzadko powiązane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeśli odczuwany jest jako ból promieniujący w kierunku ramion oraz barku. Ból kręgosłupa piersiowego może również wskazywać na powstawanie schorzeń organów wewnętrznych bądź zmian reumatycznych, toteż jego leczenie zaczyna się między innymi od wykluczenia tego rodzaju źródeł. Z kolei ból kręgosłupa lędźwiowego, a także ból między łopatkami najczęściej jest konsekwencją nadwyrężenia struktury kręgosłupa (mięśni, ścięgien lub więzadeł przykręgosłupowych), spowodowanego zwykle przenoszeniem wielokilogramowych obiektów czy nieprawidłową postawą. Taki ból przeciążeniowy nierzadko jest zaniedbywany, gdyż łagodnieje po wypoczynku, niemniej jednak może on być oznaką rozwoju przepukliny dysku (dyskopatii). Rzecz jasna ból pleców bywa także wynikiem różnorodnych stanów zapalnych lub obrażeń często tak drobnych, iż wracamy do nich pamięcią dopiero w czasie rozmowy z lekarzem.
Ból pleców – co zalecają specjaliści?
Bólu pleców nie można lekceważyć i należy jak najszybciej zgłosić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Będzie on w stanie orientacyjnie określić rodzaj oraz źródło bólu, a w dalszej kolejności wystawi skierowanie do właściwego lekarza specjalisty, który zaplanuje skuteczny kierunek leczenia. Nie można jednak czekać, aż zaczniemy odczuwać ból krzyża. O kręgosłup wypada troszczyć się zawsze, również wtedy, gdy nie sprawia jeszcze problemów. W tym celu specjaliści rekomendują regularną aktywność fizyczną, utrzymanie odpowiedniej wagi, a także pamiętanie o poprawnej postawie np. w czasie pracy przy komputerze. Naprężone mięśnie szyi i grzbietu można także rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych czy też przy pomocy urządzeń do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami wzmacnia mięśnie, co łagodzi bóle przeciążeniowe oraz pobudza krążenie krwi i limfy.
Nasza lokalizacja:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]