Kwas hialuronowy w kosmetologii i innych dziedzinach medycyny

Kwas hialuronowy w kosmetologii i innych dziedzinach medycyny

Kwas hialuronowy – inaczej niż sugeruje nazwa – jest polisacharydem, który obecny jest we wszystkich tkankach organizmów żywych, np. w mazi stawowej. Niemniej jednak najwięcej można go znaleźć w tkance skórnej. Stymuluje on produkowanie kolagenu, a przy tym dysponuje też właściwością wiązania obfitych ilości H2O, czyli wody, i to właśnie m.in. dzięki niemu skóra jest elastyczna. Wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego sukcesywnie się zmniejsza, przez co skóra staje się luźniejsza. Tak powstają zmarszczki, stanowiące bezpośredni skutek nieuchronnego procesu starzenia się organizmu.

Użycie kwasu hialuronowego w medycynie

Chociaż wstrzykiwanie kwasu hialuronowego kojarzy się z reguły z zabiegami medycyny estetycznej, ten związek chemiczny używany jest w znacznie większym zakresie. Korzysta się z niego m.in. w otolaryngologii do regeneracji więzadeł głosowych czy w okulistyce do wytwarzania kropli do oczu. W medycynie estetycznej natomiast kwas hialuronowy stosuje się w zabiegach, których celem jest wygładzenie zmarszczek, podniesienie brwi, korekcja kształtu nosa, modelowanie brody, podbródka i okolic ust, redukcja cieni pod oczami czy wyeliminowanie opadających policzków. Nie licząc zabiegów na twarz, kwas hialuronowy wykorzystuje się także na włosy (przeciwdziałanie ich wypadaniu) i na dłonie.

Czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia ostrzykiwania kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, więc ewentualne reakcje alergiczne bądź podrażnienia po zabiegu zdarzają się okazjonalnie, ale nie należy ich lekceważyć. Przed decyzją o zabiegu lekarz odbywa z pacjentem wywiad, w trakcie którego stwierdza, czy istnieją przeciwwskazania do wykonania procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym, takie jak między innymi ciąża, choroby autoimmunologiczne, opryszczka czy infekcje skóry, jak również potencjalne uczulenie na ten biopolimer.

Ostrzykiwania kwasem hialuronowym odbywa się przy pomocy “tępej” igły, która dzięki obłemu zakończeniu nie rani tkanek jak zwykła igła. Zależnie od powierzchni ostrzykiwanej części ciała, zabieg ten trwa zwykle od trzydziestu do dziewięćdziesięciu minut. Po zabiegu na skórze mogą pojawiać się obrzęki, które zanikają po mniej więcej 2-3 dniach. Trzeba zaznaczyć, że efekty, jakie przynoszą zastrzyki kwasem hialuronowym nie są permanentne, bowiem związek ten jest naturalnie metabolizowany przez organizm.