Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie zaś, stosując odpowiednie sprzęty i – przede wszystkim – efektywne środki znieczulające, lekarze mogą zagwarantować nam, że zabiegi będą całkowicie komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne za każdym razem, gdy pojawi się zapalenie miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu supercienkich sprzętów, przez co stomatolog może dostać się do najgłębiej położonych tkanek zęba. Warto przy tym pamiętać, że w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, często bardzo zaawansowanych technologicznie sprzętów. Których?
Jakimi narzędziami przeprowadza się leczenie kanałowe?
Obok narzędzi manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne są mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba transmitują do ekranu w zasięgu wzroku stomatologa, minimalizując prawie całkowicie niebezpieczeństwo różnego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest również sprawdzenie długości kanałów. Osiągnięcie sporej precyzji umożliwiają specjalne urządzenia cyfrowe – endometry. Poza tym lekarze wykorzystują także odpowiednie narzędzia, które umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a przez to znaczne przyspieszenie kuracji i polepszenie samopoczucia pacjenta.
Refundowane leczenie kanałowe
Decydując się na leczenie kanałowe powinniśmy pamiętać, że nie we wszystkich sytuacjach jest ono refundowane przez NFZ. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest natomiast pełnopłatne. Jeżeli jest ono niezbędne, dobrze wybrać się do lekarza dysponującego nowoczesnymi akcesoriami i zawczasu sprawdzić, co o jego usługach poprzedni pacjenci mówią w sieci.