Masz problemy urologiczne? Być może konieczna będzie biopsja prostaty

Masz problemy urologiczne? Być może konieczna będzie biopsja prostaty

Wszystko o biopsji fuzyjnej.

Stercz, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina formą i wymiarami kasztan jadalny. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za wytwarzanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą pojawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, stąd tak ważkie jest jej regularne badanie. Daje to możliwość zidentyfikowania zapalenia lub przerostu tego gruczołu, a także odpowiednio wczesnego zauważenia niebezpiecznych zmian nowotworowych. Warto zaakcentować, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie wolno bagatelizować ryzyka jego prawdopodobnego powstania.

Niepokojące symptomy – kiedy odwiedzić urologa?

Mężczyźni po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać urologa, w szczególności jeśli spostrzegli niecodzienne objawy związane z oddawaniem moczu, takie jak wzrost częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, kłopoty z erekcją oraz ejakulacją, kłopoty w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, ale także pulsacyjny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi sygnalizuje duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Aby natomiast mieć bezdyskusyjną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja gruczołu krokowego – przebieg i przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która dzięki zastosowaniu symultanicznie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu używa się jedynie obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym na ogół około pół godziny. Dodatkowo pacjent spędza jeszcze po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, toteż cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna prowadzona jest przy znieczuleniu miejscowym, więc pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona właściwie bezbolesna. Potem patomorfolog analizuje pobrane wycinki prostaty i bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. alergia na niektóre leki, wszczepione zastawki serca i zaburzenia krzepliwości krwi. W związku z tym przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Nasza lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]