Cechy i zastosowanie batów jeździeckich i palcat

Cechy i zastosowanie batów jeździeckich i palcat

Kup szpicrutę dla konia na horse-trade.pl/pl/c/Baty%2C-Palcaty/29.

Zamawiając ubiór jeździecki wypada pamiętać o wyposażeniu się również w kluczowe przybory. Zarówno podczas oswajania konia, w trakcie turniejów czy jazdy rekreacyjnej, konieczne jest zastosowanie palcatów oraz batów jeździeckich.

Charakterystyka oraz przeznaczenie batów jeździeckich

Jest parę typów batów jeździeckich: powożeniowe, ujeżdzeniowe, baty do lonżowania i naturalnie palcaty skokowe. Najczęściej wykorzystywane to:
bat do lonżowania – ma zwykle minimum 160 a maksimum 200 centymetrów długości i służy do zachęcenia zwierzęcia do miarowego chodu naprzód, przystopowania konia bądź przykucia jego uwagi. Przy jego użyciu trener panuje nad koniem, równocześnie dystansując się od zwierzęcia na znaczną odległość. Obecnie baty do lonżowania wytwarzane są w głównej mierze z włókna szklanego i posiadają antypoślizgową rączkę, która gwarantuje, iż dobrze trzyma się dłoni w każdych warunkach. Zwykle są składane, ale spotykane są również modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest znacznie krótszy (ma średnio między 90 a 140 centymetrów) i zakończony jest sznureczkiem. Wykorzystuje się go w czasie treningu, sporadycznie w jeździe rekreacyjnej. Należy podkreślić, że stosuje się go tylko wówczas, kiedy dżokej nie może wyegzekwować od konia należytego zachowania za pomocą sygnałów wydawanych nogą czy też dłonią.
palcat skokowy – potocznie zwany też szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – ma długość około 60-75 cm. Kończy się przeważnie klapką ze skóry, która wydaje dźwięk dyscyplinujący konia i przymusza go do określonego działania. Palcatem uderza się delikatnie zwierzę w łopatkę, co tłumaczy, dlaczego jest on tak krótki.

Kiedy uderzenie batem lub palcatem jest za mocne?

Batów jeździeckich i palcatów niesłychanie łatwo nadużyć, skutkiem tego trzeba zawsze korzystać z nich z rozwagą. Za silny cios może doprowadzić do tego, że zamiast wypełnić komendę koń będzie bardziej agresywny bądź zacznie kojarzyć daną przeszkodę z uczuciem cierpienia. Jeżeli bat albo palcat zostawił ślad na skórze konia to oznaka, iż jeździec uderzył zdecydowanie zbyt mocno.

W trakcie jazdy baty oraz palcaty chwytamy w ten sposób, żeby układały się wzdłuż wodzów. Jeśli rączka kończy się pętlą, nie wolno zaciągać jej aż do nadgarstka, bo w razie upadku z konia dżokej mógłby się zranić.

Nasza lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]