Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Jeśli szukasz kantarów dla koni, koniecznie wejdź na https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38.

Kantar jest fragmentem uprzęży dla konia. Jest ogromnie podobny do uzdy, gdyż jedyną różnicą między nimi jest brak wędzidła – elementu wsuwanego do pyska umożliwiającego kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jeden z głównych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Skutkiem tego powinien on pasować do wielkości i profilu głowy konia oraz nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak więc dobrać odpowiedni kantar dla konia? Na które jego cechy powinno się zwrócić uwagę?

Co odpowiedniejsze dla zwierzęcia – kantar sznurkowy czy podszywany?

W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje kantarów: podszywane, skórzane, taśmowe czy sznurkowe. Te ostatnie, określane też halterami, są zalecane z uwagi na znaczną kontrolę, którą jeździec za ich pomocą może sprawować nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej komfortowy jest jednakże kantar skórzany albo taśmowy. Znacznie większy komfort przynoszą kantary podszywane – np. sztucznym albo naturalnym futerkiem, które da się odpinać celem wyczyszczenia. Taki kantar świetnie chroni przed powstaniem uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas treningów czy spacerów.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla ras zimnokrwistych?

Kantary dla koni produkowane są w kilku rozmiarach. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Następny to shetty (0), który stosują właściciele większych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar w rozmiarze pony (1) jest natomiast opracowany dla kucy (np. connemara) i rocznych koni większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średnich rozmiarów i pasują m.in. do koni holsztyńskich, półkrwi arabskiej, huculskich oraz hanowerów. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak perszeron czy konie ardeńskie).

Nasza lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]