Książki dla młodzieży – fikcja literacka kierowana do nastolatków

Książki dla młodzieży – fikcja literacka kierowana do nastolatków

Dowiedz się, gdzie zamówić książki młodzieżowe, wejdź na https://bit.ly/3Pjuaew.

Osoby wychowywane w XXI w. mają coraz rzadziej styczność z ciekawą literaturą. Nastolatek wybierze przede wszystkim dostępną na kliknięcie rozrywkę w smartfonie, w telewizji albo na tablecie, a po książkę na ogół sięga wówczas, gdy jest to zadana lektura szkolna. I również przez konieczność czytania starych tekstów literackich dla szeregu młodych ludzi czytanie dla przyjemności jest niepojętym konceptem.

Literatura dla młodzieży – książki dla czytelników w wieku od 12 do 18 lat

Licealiści nie są skazani jedynie na czytanie lektur szkolnych. W ofercie księgarni jest sporo literatury młodzieżowej zarówno zagranicznych jak i polskich autorów, którzy poruszają tematy i opowiadają historie ciekawe dla młodej generacji czytelników. Ten gatunek literatury dostał nawet swoją nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Są to utwory kreowane dla czytelnika w wieku od 12 do 18 lat. Książki dla młodzieży sięgają do szeregu gatunków literackich: są tu m.in romanse, fantastyka naukowa czy thrillery. Ale wszystkie te publikacje łączy odwołanie się wprost do uniwersalnych doświadczeń młodych ludzi. Historie te piszą więc o nawiązywaniu i utracie przyjaźni, pierwszej miłości, relacjach z rodzicami, poznawaniem swojej tożsamości oraz odkrywaniu swojego miejsca na świecie. Lektura literatury młodzieżowej pozwala młodzieży poczuć, że inni też borykają się tożsamymi problemami w czasie dojrzewania.

Czy warto namawiać Czytanie literatury młodzieżowej upraszcza naukę języka ojczystego

Rekomendujemy proponować nastolatkom angażujące ich powieści, ponieważ rozniecenie w nich pragnienia czytania dla przyjemności z biegiem lat przynosi wiele korzyści. Osoba, która często oddaje się lekturze posługuje się szerszym słownictwem i lepiej radzi sobie z gramatyką oraz ortografią, co bezspornie ułatwia naukę przedmiotów humanistycznych. Lecz czytanie o problemach innych osób w identycznym wieku to także sposób na rozwinięcie w młodym człowieku empatii oraz lepsze poznanie siebie i osobistych zainteresowań. Co kluczowe, rodzina pod żadnym pozorem nie powinna naśmiewać się z zainteresowań dziecka. Jeżeli zatem nastolatek chętniej czyta historie o duchach bądź superbohaterach nie mówcie, że to głupie i dajcie mu czerpać z nich uciechę!

Nasza lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa