Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

Zobacz, gdzie zamówić rynny plastikowe, wejdź na regamet.pl.

Systemy dachowe składają się z wielu elementów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu problemów wynikających z jej kumulowania się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie niełatwe i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności – tak samo jak zakładanie systemów rynnowych. Co wobec tego winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich modułów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – jakie elementy je tworzą?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu bądź pod ziemią, których funkcją jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na rogach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a potem do odpływu.

Rynny metalowe, plastikowe lub PCV – które wybrać?

W asortymencie sklepów budowlanych dostępne są systemy rynnowe wykonane z kilku materiałów – głównie z metalu lub PCV. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od rodzaju budynku i tego, jak bardzo jest on narażony na działanie opadów. Decyzję o doborze konkretnego systemu rynien warto zatem skonsultować z ekspertem.

Nasza lokalizacja:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08